Atrakcje turystyczne

 

Atrakcje turystyczne: Aktualizacja

Kościół w Jarnołtowie

Kościół pw. Chrystusa Króla w Jarnołtowie

 - Kościół gotycki, początkowo drewniany, a później murowany z cegły. W latach 1329-1335 wybudowano część nawową dzisiejszego kościoła, a w latach 1340-1350 dobudowano część prezbiterialną. Znacznych zmian w konstrukcji kościoła dokonano w 1878 roku na skutek pożaru, który miał miejsce w 1870 roku. Wnętrze kościoła i jego obecne wyposażenie pochodzi z XIX i XX wieku. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca dzwonnica zbudowana z czerwonej cegły, która pełni rolę bramy wejściowej do kościoła. 

 

Kościół w Sambrodzie

Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sambrodzie

- Powstał w latach 1739-1741 z przebudowy oficyny rozebranego pałacu. Kościół posiada dach mansardowy, z drewnianą wieżyczką, na której jest chorągiewka z herbem Dohnów i rokiem 1740. Kościół funkcjonuje jako filialny parafii Chojnik.

 

Kościół w Szymonowie

Kościół pw. Jana Chrzciciela w Szymonowie

- Kościół klasyczny, wzniesiony w 1724 r., przebudowany na początku XIX w. Główny ołtarz, konfesjonał i ambona pochodzą z I połowy XVIII w.

Kościół w Wilamowie

 

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Wilamowie

– Wybudowany w latach 1754-1755 jako kościół protestancki z cegły na cokole kamiennym, otynkowany. Gruntownie przebudowany w 1842 r. Parafia rzymsko-katolicka kanonicznie został utworzona w 1962 r.

Kościół w Zajezierzu

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Zajezierzu

- Kościół wybudowany w 1656 r. jako kościół protestancki pw. św. Piotra i Pawła. Z tego roku pochodzi główny ołtarz. Kościół przebudowany w 1886 roku. Po 1945 r. przejęty przez obrządek katolicki i poświęcony w 1946 roku. Parafia kanoniczna została utworzona w 1962 r.

Oficyna pałacowa

Oficyna pałacowa w Małdytach

- Neogotycka oficyna pałacowa w obecnej formie pochodzi z  ok. 1820 roku, była częścią dużego kompleksu pałacowego. Główny budynek pałacu uległ niestety zniszczeniu w czasie II wojny światowej, zachowała się jedynie oficyna, brama wjazdowa i pozostałości parku z pomnikowymi drzewami. Oficyna oryginalnie pełniła rolę budynku administracyjnego i stajni wyjazdowych na potrzeby zespołu pałacowego. Obecną funkcję – „Zajazdu pod Kłobukiem” – pełni od  1979 roku.

Drewniany dworzec

Budynek dawnego dworca kolejowego w Gumniskach Małych (Budwity Torfownia)

- To jeden z najciekawszych zabytków architektury kolejowej w naszym regionie. Pierwotnie powstał w Prakwicach jako pawilon powitalny cesarza Wilhelma II. Na początku XX w. został przeniesiony na stację „Budwity” na linii Małdyty-Malbork. W architekturze pawilonu można odnaleźć elementy lokalnej sztuki ludowej oraz – charakterystyczne dla kultury Wikingów – smocze głowy i trójzęby.

Zespół Pałacowo parkowy w Dobrocinie

Zespół pałacowo-parkowy w Dobrocinie

- Pałac rodziny Domhardów z XVIII w. W 1945 r. został przebudowany i zmodernizowany. Dobudowano neobarokowe skrzydło zachodnie, wzniesiono lub przebudowano wieże. Po 1945 r. mieściła się tu szkoła rolnicza, obecnie jest to własność prywatna.

Szukaj w serwisie