GMINA MAŁDYTY W PROGRAMIE PILOTAŻOWYM LEADER + SCHEMAT I ŁĄCZY NAS KANAŁ ELBLĄSKI..."

GMINA MAŁDYTY W PROGRAMIE PILOTAŻOWYM LEADER + SCHEMAT I „ŁĄCZY NAS KANAŁ ELBLĄSKI – PARTNERSTWO SPOSOBEM AKTYWIZOWANIA MIESKAŃCÓW’’

Sektorowy Program Operacyjny
Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, 2004-2006
Priorytet 1. „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich”
Działanie 2.7. „POGRAM PILOTAŻOWY LEADER +”
Schemat I
Finansowany z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnych – Sekcja Orientacji i budżetu państwa
PROJEKT:
Związku Gmin Kanału Ostródzko - Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego w Ostródzie pn. „ŁĄCZY NAS KANAŁ ELBLĄSKI - partnerstwo sposobem aktywizowania mieszkańców”

Cechy LEADERa +
Lokalne podejście – wsparcie jest udzielane dla ściśle określonego, ciągłego terytorium.
Projekt „Łączy nas Kanał Elbląski – partnerstwo sposobem aktywizowania mieszkańców
obejmuje 10 gmin z 3 powiatów: w powiecie elbląskim: Gminę Elbląg, Gminę Gronowo Elbląskie, Gminę Markusy, Gminę Rychliki w powiecie ostródzkim: Gminę Małdyty, Miasto i Gminę Miłomłyn w powiecie iławskim: Gminę Iława, Miasto i Gminę Kisielice, Miasto i Gminę Susz, Miasto i Gminę Zalewo.
Oddolne podejście – lokalna społeczność jest zaangażowana w analizę zasobów i problemów, określanie kierunków rozwoju i sposobów wydatkowania środków.
Partnerskie podejście – przedstawiciele sektorów: samorządowego, prywatnego i organizacji pozarządowych tworzą partnerstwo i decydują o strategii rozwoju i jej realizacji.
Innowacyjne podejście – dotyczy nowatorskiego partnerstwa, oddolnego planowania rozwoju, korzystania z posiadanych zasobów, pomysłowego i harmonijnego łączenia działań, podmiotów i sfer działalności.
Zintegrowane podejście – dotyczy całościowej analizy obszaru, wszystkich zagadnień i interesów różnych sektorów, grup, organizacji, podmiotów wzajemnie powiązanych i spójnych.

Lokalne podejście do finansowania i zarządzania – Lokalna Grupa Działania posiada dużą autonomię w podejmowaniu decyzji z zakresu finansowania i zarządzania rozwojem lokalnym.
Sieciowe podejście – Lokalne Grupy Działania są zobowiązane do aktywnego uczestnictwa w sieci powiązań, wymiany doświadczeń i współpracy tworzonej w ramach Programu LEADER w skali kraju i Unii Europejskiej.

Zasady Pilotażowego Programu LEADER +
Celem działania jest stworzenie zintegrowanej strategii rozwoju obszarów wiejskich, zbudowanie Lokalnych Grup Działania oraz podejmowanie przez nie działań na rzecz rozwoju i promocji regionu. Pilotażowy Program LEADER + jest wdrażany w dwu schematach.

Skrócony opis projektu „Łączy nas Kanał Elbląski – partnerstwo sposobem aktywizowania
mieszkańców”.
Realizacja projektu dotyczy pobudzania aktywności społecznej, budowania partnerstwa, tworzenia zintegrowanej strategii i promocji obszarów wiejskich z powiatu elbląskiego, iławskiego, ostródzkiego. Pozytywne doświadczenia wspólnej budowy „Programu rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego” i „Paktów na rzecz zatrudnienia” dają nadzieję na takie efekty. Projekt obejmuje 10 gmin o powierzchni 1.981 km2 i 69.860 osób, w tym 82,26% z terenów wiejskich.
Celem nadrzędnym projektu jest mobilizacja społeczności wiejskiej do wzięcia udziału w procesie planowania rozwoju i tworzenia partnerstwa trzech sektorów: publicznego, prywatnego i pozarządowego. Wypracowanie dokumentu planistycznego metodą aktywnego planowania pozwoli uzyskać akceptację poprzez włączenie społeczności lokalnej w realizację działań rozwojowych. Promocja obszarów wiejskich, zasobów kultury i przyrody uświadomi ich znaczenie w rozwoju.

Lokalizacja projektu i uzasadnienie obszaru realizacji projektu.
Projekt jest realizowany w województwie warmińsko - mazurskim na obszarze 10 gmin z trzech powiatów: elbląskiego, iławskiego i ostródzkiego, tj.: - powiat elbląski: gmina Elbląg, gmina Gronowo Elbląskie, gmina Markusy, gmina Rychliki; - powiat iławski: gmina Iława, miasto i gmina Kisielice, miasto i gmina Susz, miasto i gmina Zalewo; - powiat ostródzki: gmina Małdyty, miasto i gmina Miłomłyn.
Łącznie powierzchnia obszaru planowania wynosi 1.981 km2, w tym w powiatach :
elbląskim: 4 gminy – 522 km2
iławskim: 4 gminy – 1.109 km2
ostródzkim: 2 gminy – 350 km2.
Obszar planowania swoim zasięgiem obejmuje 69. 860 osób, w tym 57.468 osób z obszarów wiejskich (82,26%).
Geograficznie obszar projektu obejmuje Pojezierze Iławskie i Żuławy Wiślane.
Kulturowo wyróżnia się Powiśle, Mazury Zachodnie, część Żuław i Warmii.









Cele Projektu „Łączy nas Kanał Elbląski – partnerstwo sposobem aktywizowania mieszkańców”:

CEL OGÓLNY PROJEKTU:

STYMULOWANIE LOKALNYCH INICJATYW NA RZECZ ROZWOJU
OBSZARÓW WIEJSKICH W STREFIE ODDZIAŁYWANIA KANAŁU
ELBLĄSKIEGO

CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Mobilizacja ludności do wzięcia aktywnego udziału w procesie rozwoju obszarów wiejskich
2. Wsparcie procesu tworzenia LGD
3. Wsparcie przygotowania strategii rozwoju obszarów wiejskich
4. Promocja obszarów wiejskich

Zadania i działania projektu
„Łączy nas Kanał Elbląski – partnerstwo sposobem aktywizowania mieszkańców”:

1. Mobilizacja ludności do wzięcia aktywnego udziału w procesie rozwoju obszarów wiejskich.

2. Wsparcie procesu tworzenia LGD:

3. Wsparcie przygotowania strategii rozwoju obszarów wiejskich.

4. Promocja obszarów wiejskich

Szukaj w serwisie